A tenger gyümölcseivel kapcsolatban a következőket érdemes tudni:
A legszerencsésebb, ha a tengeri herkentyűket gyorsfagyasztott formában vásároljuk meg, így a frissességét hosszan megőrzi. A szupermarketekben a jégágyról vett termékek nagy része is fagyasztott formában érkezik a helyszínre, majd helyben kifagyasztják és úgy teszik a pultba.
Ha valaki mégis “friss” tengeri mütyürök vásárlására adja a fejét, ezekre figyeljen oda:
Az áruházi pultból “frissen” vásárolt-, illetve az általunk kiolvasztott sós vízi finomságokat azonnal készítsük el, ne tegyük vissza a mélyhűtőbe vagy várjunk napokat a felhasználással. Gyorsan romlandó alapanyagok.
Amennyiben mégis a mélyhűtött verzióra esik a választás, akkor a kiolvasztás otthon a hűtőben, lassan, 12-24 óra alatt történjen. Főzés előtt egy órával vegyük ki őket a hidegről, hadd álljanak egy kicsit szobahőmérsékleten.
Nagyon hamar elkészülnek, nem kell mellettük órákig állni a konyhában. Általában 3-4 perc főzés vagy sütés elegendő, de ez az alapanyagtól is függ. A túlfőzés vagy túlsütés a tengeri húst gumi-szerűvé és rágóssá teheti. A kalamári, a rákfélék és a tintahalak kivételt képeznek ez alól. Ha az adagokról beszélünk, akkor egy közepes kagyló (ház nélkül) porció körülbelül 150 gramm hús nyersen. Főzés után ez 100 grammot jelent a tányérban. A polip esik össze a legjobban, ezért személyenként a nyers példányokból 200 grammal érdemes számolni.
Fontos megemlíteni, hogy a tengeri herkentyűk és a halak a legegészségesebb húsfélék közé tartoznak. Egészségügyi szempontból is javallott a fogyasztásuk a bennük megtalálható rengeteg értékes nyomelem miatt, ráadásul nem is hízlalnak. A koleszterin szintre jó hatással lehetnek, csökkenthetik a szívbetegségek kialakulását vagy a már kialakult állapot romlását lassíthatják.
Mivel Európában a magyar nemzet fogyasztja szinte a legkevesebb halat és tengeri mütyürt, ideje lenne bepóltolni a lemaradást.